AutoCAD v stavebnom priemysle
Využívanie 2D i 3D CAD programov je v modernom priemysle dôležité vo veľkom množstve rôznych odvetví. Stavebný priemysel patrí medzi tie, kde sa uplatnia najmä 2D CAD programy, ako teda vybrať ten, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať?
Nástroje pre tvorbu technickej dokumentácie v dnešnej dobe zahŕňajú predovšetkým pokročilé 2D CAD a 3D CAD programy, prostredníctvom ktorých je možné dokumentáciu vytvárať efektívne a pri menších časových nárokoch. Hlavnou výhodou prenesenia tvorby technických výkresov do virtuálneho prostredia je možnosť ich rýchlej úpravy a duplikácie s rôznymi aspektami vrátane prispôsobení konkrétnej časti výkresu momentálnym potrebám a zobrazeniu. V súčasnosti je k dispozícii hneď niekoľko poskytovateľov licencií alebo predplatného 2D CAD a 3D CAD nástrojov, ak pôsobíte v oblasti stavebného priemyslu, budete pravdepodobne uvažovať o niektorom z prvej skupiny, teda 2D CADe.
Ako sú nástroje na tvorbu výkresovej dokumentácie využívané v stavebníctve
Stavebníctvo, resp. stavebný priemysel predstavuje veľké odvetvie, pod ktoré patrí celá škála podnikateľských činností, pričom ich vzájomnou spoluprácou na konci celého procesu výstavby vzniká budova. Stavebný priemysel začína u úpravníctva surovín a výroby stavebných hmôt, kde sa CAD programy využívajú minimálne (napríklad pre návrhy prevádzkových liniek alebo konkrétneho vzhľadu a rozmerov dielcov pri prefabrikovanej výrobe). Skutočne široké využitie nachádzajú až vo fáze návrhu konečného produktu, tzn. pri príprave projektovej dokumentácie, dokumentácie pre potreby vydania príslušného povolenia, dokumentácie zmien apod. Najrozšírenejším programom, ktorý sa v tomto odvetví využíva, je AutoCAD – 2D CAD program (teda fungujúci v dvojrozmernom zobrazení) určený predovšetkým pre návrhy plošného charakteru. Tento program je jedným z prvých, ktoré boli pre daný účel vyvinuté, čo je dôvod jeho tak výrazného rozšírenia.
Aký nástroj pri tvorbe stavebnej výkresovej dokumentácie zvoliť
Ak hľadáte vhodný nástroj pre vytváranie výkresovej dokumentácie v odvetví stavebníctva, mali by ste vždy zvažovať mieru, s akou ho budete používať. Zatiaľ čo v minulosti bolo k dispozícii pomerne málo možností, dnes si môžete vyberať spomedzi niekoľkých renomovaných poskytovateľov, ktorí často ponúkajú produkty navzájom kompatibilné, aby mohli jednotliví účastníci procesu tvorby dokumentácie medzi sebou kooperovať. Projektanti a podobné profesie, ktoré sa zaoberajú technickým kreslením prakticky neustále, často preferujú práve zmienený program AutoCAD pre jeho variabilitu a univerzálnosť. Dostupný je však primárne vo forme ročného predplatného, ktoré je pomerne drahé. Pridružené profesie (napríklad TZB či požiarne bezpečnostní technici atď.) však častejšie volia alternatívy, ktoré je možné zadovážiť lacnejšie a s trvalou licenciou. Medzi tieto patrí napríklad GstarCAD.
Komerčný článok